Pre-season Cups

In the lead-up to the 2015 season, we’ll once again keep an eye on the major pre-season competitions, the Macron Cup hosted by Peninsula Power and the Lions FC BLK Silver Boot.

BLK Silver Boot

(Matches in bold are QSN Radio live broadcast matches)

Group A

Matchday 1

Olympic 8 (Danny Byrne 8′, Rhys Meredith 10′, Michael Lee 12′, Costa Psaros 26′, Matt Mundy 43′, Mustafa Jafari 65′, 76′, 83′) v UQFC 0

Brisbane Strikers 3 (Jheison Macuace 4′, 85′, Jonti Richter 89′) v Logan Lightning 0

Matchday 2

Olympic 3 (Rhys Meredith 43′, 57′, Michael Lee 89′) v Brisbane Strikers 0

UQFC 0 v Logan Lightning 5 (Stephen Green 19′, Phil Randall 38′, Jaspal Benning 55′, Dean Negrioski 80′, Ryan Fairbairn 81′)

Matchday 3

Olympic 4 (Danny Byrne 42′, 45+2′, Rhys Meredith 44′, Matt Byrne 64′) v Logan Lightning 5 (Stephen Green 11′, Blake Cearns 36′, 89′, Nick Kristock 49′, Sam Peacock 52′)

UQFC 2 (Darren Grant 12′, Sam Henny 68′) v Brisbane Strikers 2 (Jheison Macuace 22′, Jonti Richter 63′)

Table

Club

Goal Difference

Points

Logan Lightning*

+3

6

Olympic

+10

6

Brisbane Strikers

0

4

UQFC

-13

1

* Logan Lightning progress due to head-to-head record with Olympic.

Group B

Matchday 1

Brisbane City 0 v Rochedale 3 (Daryll Grant 15′, Seiji Shizuno 50′, Michael Baird 80′ (pen))

Ipswich Knights 1 (Mark Fancourt 75′) v Capalaba 4 (Josh Sherwood 38′, Jose Mojica 53′, Greg Warden 56′, Own Goal 79′)

Matchday 2

Brisbane City 2 (Chris Toovey 52′, Nathan Bird 70′) v Ipswich Knights 1 (Trent Griffiths 86′),

Rochedale 3 (Dermot McCaffrey 4′, Scott Sargent 45′, Nick Wilson 52′) v Capalaba 0

Matchday 3

Brisbane City 1 (Own Goal 67′) v Capalaba 1 (Josh Sherwood 2′)

Rochedale 1 (Charles Kingdon 70′) v Ipswich Knights 1 (Scorer unavailable 80′)

Table

Club

Goal Difference

Points

Rochedale 

+6

7

Capalaba

0

4

Brisbane City

-2

4

Ipswich Knights

-4

1

Group C

Matchday 1

Albany Creek 0 v Mitchelton 0, Western Pride 0 v Redlands 0 (All matches washed out, all teams earn one point)

Matchday 2

Western Pride FC 1 (Harrison Sawyer 47’) v Mitchelton FC 2 (Michael McGowan 57’, Jay Mehmet 90’)

Redlands 8 (Jayden Prasad 10′, 20′, 57′ Elliott Ronto 12′,15′, Mitchell Bird 22′, 61′, 80′) v Albany Creek 0

Matchday 3

Western Pride 4 (Joel Haack 24’, Shaun Core 66’, Joe Duckworth 69’ 71’) v Albany Creek 1 (Sasa Radulovic 75’ pen)

Mitchelton 2 (Jake Mitchell 18’, Paul Swithenbank 85’ pen) v Redlands 1 (Kai Halliday 79′)

Table

Club

Goal Difference

Points

Mitchelton

+2

7

Redlands

+7

4

Western Pride

+2

4

Albany Creek

-11

1

 

Group D

Matchday 1

Easts 4 (Ramone Close 19′, 36′, 85′, 89′) v SWQ Thunder 1 (Chris Hewson 30′)

Lions 3 (Kado Aoci 22′, Own Goal 40′, Shaun Carlos 70′) v Wolves 0

Matchday 2

Wolves 2 (Alistair Davies 20′, Zaur Ismalov 40′) v SWQ Thunder 3 (Daniel Fuller 29′, 41′, Jed Sudden 32′)

Lions 1 (Brodie Kenyon 3′) v Easts 3 (Alex Barnett 25′, Ramone Close 26′, Matt Heath 55′)

Matchday 3

Lions 5 (Andy Butler 38′, Shaun Carlos 49′, Kado Aoci 69′, 80′ (pen), 88′) v SWQ Thunder 1 (Majok Piok 51′)

Wolves 1 (Edin Visca 10′) v Easts 1 (Ramone Close 65′)

Table

Club

Goal Difference

Points

Easts

+5

7

Lions

+5

6

SWQ Thunder

-6

3

Wolves

-4

1

Leading Goal Scorers

6 – Ramone Close (Easts)

4 – Rhys Meredith (Olympic), Kado Aoci (Lions)

3 – Mustafa Jafari (Olympic), Jayden Prasad (Redlands), Mitch Bird (Redlands), Danny Byrne (Olympic), Jheison Macuace (Brisbane Strikers)

 

Semi-Finals

Logan Lightning 1 (Lipari 74′) v Rochedale 2 (Darryl Grant 38′, Michael Baird 82′)

Mitchelton 0 v Easts 1 (Nick Robinson 52′)

 

Finals – Sunday 15 February

3rd v 4th playoff – Logan Lightning 0 v Mitchelton 2 (Michael McGowan 16′, 57′)

Grand Final – Rochedale Rovers 0 v Easts 3 (Nick Robinson 56′, Ramone Close 60′, Matt Heath 75′)

 

 

Macron Cup Draw

Group A

Matchday 1

Palm Beach 4  (Rees Duncan 9’, Daniel Grzic 46’, Adam Endean 89’, Julian Matthews 90’) v Maroochydore 2

Peninsula 2 (Steven Cleary 75’, Byron Napper 83’) v Sunshine Coast Fire 3 (Louis Shepard 37’, Paul Arnison 49’ pen, Jacob Fulluck 54’)

Matchday 2

Sunshine Coast Fire 5 (Crios O’Hare 16’ pen, Kaine Frew 30’ 90+3’, Andy Harrison 29’, own goal 88’) v Maroochydore FC 1 (John Harth 55’)

Peninsula Power 2 (Steven Cleary 17′, Byron Napper 27′) v Palm Beach 1 (Rees Duncan 21′)

Matchday 3

Sunshine Coast Fire 1 (Rhys Roberts 78′) v Palm Beach 3 (Daniel Grzic 8′, Julian Matthews 64′, Ethan Grimley 75′)

Peninsula 5 v Maroochydore 0

Table

Club

Goal Difference

Points

Peninsula  +5 6
Sunshine Coast Fire +3 6
Palm Beach  +3 6
Maroochydore  -11 0

Group B

Matchday 1

Moreton Bay 6 (Liam Previtera 20’ 35’, Daniel Clark 27’ 45’, Sam Dickinson 40’, Royce Brownlie 50’v Wolves 0

Olympic 3 v Mitchelton 5

Matchday 2

Mitchelton 0 v Wolves 2

Olympic 3 (Michael Lee 7′, Tim Smits 15′, Rhys Meredith 32′) v Moreton Bay 1 (Charles Mendy 40′)

Matchday 3

Wolves 0 v Olympic 15 (Rhys Meredith 9′ 24′ 48′, Costa Psaros 16′, Danny Byrne 18′ 68′, Michael Lee 29′ 44′ 86′, Tim Smits 32′ 52′ 59′, Scott Bow 67′, Matt Mundy 79′ 85′)

Moreton Bay 9 (Jordan Farina 23′, Charles Mendy 39′, 84′, 88′, 89′, Liam Previtera 44′, Royce Brownlie 51′, 82′, Joe Champness 64′) v Mitchelton 1

Table

Club

Goal Difference

Points

Olympic +15  6
Moreton Bay  +12  6
Mitchelton  -8  3
Wolves  -19  3

Finals – Saturday 14 February

3rd v 4th – Sunshine Coast Fire 3 (Dalziel, Kayne Frew, Own Goal) v Moreton Bay Jets 7 (Royce Brownlie x 3, Jordan Farina x 2, Charles Mendy x 2)

Grand Fina – Peninsula 0 v Olympic 3 (Tim Smits 40′, Danny Byrne 65′, Costa Psaros 67′)

Advertisements