2016 BLK Silver Boot

Group A
Matchday 1

Mitchelton 4 (Paul Swithenbank 3’, 59’, Lachlan Munn 49’, Josh McVey 72’) v Logan Lightning 1 (Josh Sherwood 69′)

Olympic 0 v Brisbane Strikers 6 (Jesse Wiemers 37’, Rhys Meredith 41’, 73’, Alistair Davis 75’, Jake Marshall 83’, Greig Henslee 85’)

Matchday 2

Olympic 5 (Logan Grillo 9’, Sam Cronin 16’, 26’, Youeil Shol 39’, Matt Gordon 65’) v Mitchelton 2 (Jason Shade 57’, Jeremy Griffin 87’)

Brisbane Strikers 3 (Fraser Hills 14’, Jesse Wiemers 62’, Shaun Carlos 87’) v Logan Lightning 0

Matchday 3

Brisbane Strikers 3 (Rhys Meredith 37’, Shaun Carlos 58’, Alistair Davis 69’) v Mitchelton 1 (Bryce Cuschieri 42’)

Olympic 5 (Sam Cronin 1′, 10′, Matt Heath 28′, 46′, Youeil Shol 48′) v Logan Lighting 3 (Alex Warrilow 3′, 50′, Sam Peacock 61′)

Table

Team Played Won Penalty Win Penalty Loss Lost For Against Difference Points
Brisbane Strikers 3 3 0 0 0 12 1 +11 9
Olympic 3 2 0 0 1 10 11 -1 6
Mitchelton 3 1 0 0 2 7 9 -2 3
Logan Lightning 3 0 0 0 3 4 12 -8 0

Brisbane Strikers progress to semis.

 

Group B
Matchday 1

Holland Park 2 (Own goal 18′, Ashley Shore 22′) v Rochedale 2 (Michael Baird 20′, Greg Cheshire 58′). Holland Park win on penalties 4-1

Redlands 0 v Western Pride 0. Redlands win on penalties 4-3

Matchday 2

Holland Park 2 (Sam Roper 60’, Andrew MacAskill 65’) v Western Pride 1 (Sean Karambasis 90+2’ (pen))

Rochedale 2 (Lewis Cameron 30’, Scott Sargent 41’) v Redlands 1 (Michael Lee 41’)

Matchday 3 

Holland Park 6 (Jeff Woodward 18’, Marek Madle 23’ 63’, Andrew MacAskill 26’, Dan Smith 38’, Ashley Shore 75’) v Redlands 3 (Graham Fyfe 6’, 28′, Igor Sao Jose 7’)

Rochedale 2 (Michael Baird 54′, own goal 56′) v Western Pride 1 (Gabby Hawash 26′(pen))

Table

Team Played Won Penalty Win Penalty Loss Lost For Against Difference Points
Holland Park 3 2 1 0 0 10 6 +4 8
Rochedale 3 2 1 0 0 6 4 +2 7
Redlands 3 0 1 0 2 4 8 -4 2
Western Pride 3 0 0 1 2 2 4 -2 1

Holland Park progress to semis.

Group C
Matchday 1

Brisbane City 2 (Sam Sibatuara 16′, Mat Biggins 30′) v Albany Creek 0

Gold Coast City 3 (Roman Hofmann 20’ (pen), own goal 50’, Rhys Saunders 60’) v Capalaba 2 (Andy Thompson 28’, Sam Watt 35’)

Matchday 2

Albany Creek 3 (Chang-Shin Park 35’, Yasu Fujimoto 39’, Christian Sorbello 44’) v Capalaba 1 (George Barbarouses 83’)

Brisbane City 2 (Scot Coulson 27’, Sam Sibatuara 77’) v Gold Coast City 2 (Lyndon Dykes 32’, Rhys Saunders 74’). Gold Coast City won on penalties 4-2.

Matchday 3

Capalaba 4 (Ahamad Azzawi 3’, David Kai 7’, 42’, Sam Watt 55’) v Brisbane City 1 (Sam Sibatuara 11’)

Gold Coast City 3 (Rhys Saunders 38’, Roman Hofmann 54’(pen), Nik Mirkovic 55’) v Albany Creek 1 (Rob Buhmann 20’)

Table

Team Played Won Penalty Win Penalty Loss Lost For Against Difference Points
Gold Coast City 3 2 1 0 0 8 5 +3 8
Brisbane City 3 1 0 1 1 5 6 -1 4
Capalaba 3 1 0 0 2 7 7 0 3
Albany Creek 3 1 0 0 2 4 6 -2 3

Gold Coast City progress to the semis

Group D
Matchday 1

Ipswich Knights 2 (Mitch Davis 2’, Andy Butler 77’) v SWQ Thunder 4 (Mustafa Jafari 35’, Luke Borean 44’ (pen), Majok Piok 67’, 74’)

Lions FC 3 (Michael Butters 23’, Alex Schiavo 60’, Andre Bonotto 72’) v Easts 1 (Own goal 9’)

Matchday 2 

Easts 4 (Carter Glockner 10′, 90+2′, Toru Amano 48’, Andy Coyne 90’) v SWQ Thunder 0

Lions FC 5 (Alex Schiavo 2’, 88′, Nathan Shepherd 28’ (pen)), Marco Jankovic 52’, Tariq Hamid 83’) v Ipswich Knights 1 (Lucas Wilson 21’)

Matchday 3 – Sunday 7 February

Lions 5 (Michael Butters 27’, Kenya Takahashi 40’, Jack Lewis 45’, Nathan Shepherd 63’, Sam Fellows 87’) v SWQ Thunder 0

Easts 5 (Carter Glockner 22′, Daniel Cunha 54′, Nelson Burgess 60′, Killian Flavin 80′, Andy Coyne 89′) v Ipswich Knights 0

Table

Team Played Won Penalties Win Penalties Loss Lost For Against Difference Points
Lions 3 3 0 0 0 13 2 +11 9
Easts 3 2 0 0 1 10 3 +7 6
SWQ Thunder 3 1 0 0 2 4 11 -7 3
Ipswich Knights 3 0 0 0 3 3 14 -11 0

Lions progress to the semis

Semi-Finals

Brisbane Strikers 6 (Own goal 12’, Fraser Hills 17’, 38’, Alistair Davis 67’, 85’, 90’) v Holland Park Hawks 1 (Marek Madel 52’)

Lions FC 3 (Alex Schiavo 10’, Marco Jankovic 55’, own goal 75’) v Gold Coast City 2 (Roman Hofmann 34’ (pen), Daniel Dragecevic 70’)

Finals Day

FinalLions FC 2 (Michael Butters 55’, Nathan Reardon 89’) v Brisbane Strikers 1 (Alistair Davis 70’)

3rd v 4thGold Coast City 8 (Daniel Dragecevic 58’, 68′, Lyndon Dykes 75’, 83’, 85’ (pen), 97’, Tim Jackson 86’, Rhys Saunders 112’) v Holland Park 6 (Dean Briggs 18’, 22’, 33’, Sam Roper 44’, Dan Smith 60’ (pen), Marek Madel 63’) – after extra time

Player of the final – Marco Jankovic (Lions)

Player of the tournament – Carter Glockner (Easts)

Leading goalscorers (pool stages)

4 – Sam Cronin (Olympic)

3 – Alex Schiavo (Lions), Sam Sibatuara (Brisbane City), Rhys Saunders (Gold Coast City), Carter Glockner (Easts)

2 – Paul Swithenbank (Mitchelton), Rhys Meredith (Brisbane Strikers), Majok Piok (SWQ Thunder), Jesse Wiemers (Brisbane Strikers), Carter Glockner (Easts), Youeil Shol (Olympic), Alex Warrilow (Logan), Ashley Shore (Holland Park), Michael Baird (Rochedale), Andrew McAskell (Holland Park), Marek Madel (Holland Park), Graham Fyfe (Redlands), David Kai (Capalaba), Sam Watt (Capalaba), Roman Hofmann (Gold Coast City), Michael Butters (Lions), Nathan Shepherd (Lions), Andy Coyne (Easts).